Komercyjny

ZAMEK GRODNO. Zagórze Śląskie. Średniowieczna warownia pełna legend

Zamek Grodno od lat jest atrakcją turystyczną i choć to w dużym stopniu ruina, nadal ściąga do siebie wędrowców lubiących gotyckie klimaty. To średniowieczny fort obronny, więc jest z tych bardziej surowych, mniej pięknych i mniej dekorowanych. Miał swoje zadanie do wykonania i pod tym kątem był budowany. Zamek stoi na wysokiej górze. Choina mierzy bowiem 450 m n.p.m. i jest rezerwatem przyrody. Warownia ta w czasach swojej świetności była trudną do zdobycia.

Zamek Grodno

Położenie obiektu sprzyjało obronie i czyniło z niego prawdziwą średniowieczną twierdzę. Budowla o cechach obronnych stała na Choinie już w 1300 roku, ale do formy zamku z prawdziwego zdarzenia doprowadził ją książę Bolek II, ten sam, który rozbudował zamek Bolków.

Zamek Grodno

Zamek Grodno. Historia w telegraficznych skrócie

W piętnastym wieku zamek często zmieniał właścicieli. Nierzadko byli to panowie szlachetnie urodzeni, ale jednak złodzieje. Rycerze rozbójnicy z zamku na górze Choinie tyranizowali okolicę.

Zamek Grodno

Ze zrabowanych łupów forteca rozrastała się przez lata. Mieszkańcy okolicznych osad cierpieli na tym najmocniej. Rozbudowywano i przebudowywano obiekt aż z gotyku przeszedł na renesans. Wojna trzydziestoletnia przyniosła ogromne szkody zamczysku. Szwedzi wynieśli z niego wszystko co było cenne. W roku 1680 chłopi z okolicy próbowali zdobyć zamek Grodno w ramach buntu przez ciemiężeniem, a dziewięć lat potem warownia spłonęła. Bez mała sto lat później zamek zaczął się rozsypywać.

Zamek Grodno

Po 1820 roku Grodno zaczęto ratować od zapomnienia. Prace nad odbudową obiektu trwały długo i często były przerywane. Jednak już w drugiej połowie dziewiętnastego wieku zaczęto go udostępniać turystom. Wtedy jeszcze zamek Grodno zwano „Kynsburg”. „Grodno” pojawiło się po roku 1945.

Zamek Grodno

Grodno dla turysty

Ta kamienna średniowieczna forteca ma nieregularną linię. Zbudowano ją według warunków jakie dyktował teren. Zamek górny posiada wieżę, z której widoki na okolicę zapierają dech w piersi.

Zamek Grodno

Zamek Grodno

Znajduje się tam również duży budynek z dziedzińcem. Zamek dolny otoczony jest murem z basztami. Zwiedzając Grodno nie można liczyć na szokujące wystrojem wnętrza. Są raczej skromnie wyposażone.

Zamek Grodno

Machiny oblężnicze stoją przy warowni i broń najróżniejszej maści. Sala tortur z kolekcją wyrafinowanych ustrojstw do zadawania bólu jest wielką atrakcją w tym miejscu.

Zamek Grodno

Zamek Grodno

Kiedy przybyłam do zamku Grodno, niefortunnie trafiłam na remont. Weszłam na jego teren sama, bo w całym tym bałaganie nie było innych chętnych do zwiedzania. Nawet pan przewodnik pozwolił odprawić się bez większych problemów. Nie był mi potrzebny, przygotowałam się z tej lekcji historii.

Zamek Grodno

Zostałam więc zupełnie sama w średniowiecznym forcie. Buszowałam po pokojach, które były niskie, ciasne, ciemne i duszne. Dziedziniec zamkowy zastałam nieco zarośnięty. Z tamtej perspektywy budowla przypominała urbex doskonały.

Zamek Grodno

Usiadłam na drewnianej ławeczce przy jednym z okien zamkowej komnaty i rozpakowałam swoje śniadanie. Odpoczywałam w kąciku z lekka oświetlonym dziennym światłem. W pomieszczeniu  było cicho i bardzo magicznie. Miłymi otaczałam się myślami, że oto właśnie jem posiłek na zamku. Jakbym była u siebie…

Zamek Grodno

Nawiedzony Zamek Grodno

Zamek Grodno jak każda szanująca się średniowieczna warownia ma swoje legendy. Przede wszystkim w podobnym miejscu powinno straszyć, więc Grodno ma kilka swoich upiornych historii. Pierwsza z nich mówi o pojawiającej się tam Białej Damie. Zjawa od kilkuset lat nawiedza warownię i przeraża sobą wszystkich, którzy ją zobaczą. Opowiada o tym przewodnik podczas szkolnych wycieczek i piszą o niej w prawie każdym opracowaniu o historii tego zabytku. Zjawa lubi tajemniczo znikać w zamkowej studni.

Zamek Grodno

Drugi duch straszy na drodze do fortecy. To dusza niewiernego sługi pewnego rycerza, który zabił i okradł swego pana, po czym zginął podczas ucieczki z miejsca zbrodni, wpadając w przepaść. W legendach zamkowych pojawia się też zjawa w zbroi rycerskiej. Ale najciekawsza jest legenda o Małgorzacie…

Zamek Grodno

Loch Małgorzaty

To historia miłości kasztelańskiej córki i giermka. Ojciec szlachcianki wybrał Małgorzacie męża, który podobał się jemu samemu jedynie, bo dla młodej Gosi był za stary i całkiem nieatrakcyjny.

Zamek Grodno

Małgorzata zakochana była ze wzajemnością w pewnym giermku, ale nie mogła oprzeć się woli swojego ojca. Wyszła więc za mąż za bogacza i przy pierwszej okazji pozbyła się go podczas spaceru. Wypchnęła swojego męża poza zamkowe mury i starzec rozbił się o skały.

Zamek Grodno

Po wszystkim Małgorzata oznajmiła swojemu ojcu, że jej oblubieniec uległ nieszczęśliwemu wypadkowi, ale on jej nie uwierzył. Wepchnął ją za karę do lochu i zagłodził na śmierć. Dziś poszedłby za to siedzieć dożywotnio, ale to były bardzo odlegle czasy i zapewne nikt mu za to nic nie zrobił. Szkielet nieszczęsnej Gosi to wielka atrakcja zamku Grodno.

Zamek Grodno

Na terenie warowni znajduje się też pewna ciekawostka. To lipa sądowa, która ma już 500 lat. Wysoka jest na 16 metrów, a w obwodzie ma 610 cm. Trzyma się w całości tylko dzięki wzmocnieniu murem. Bo to jakby nie patrzeć lipa jest…

Zamek Grodno

Jezioro Bystrzyckie

Położone jest u stop Choiny i zamku Grodno. Powstało tu na początku dwudziestego wieku na wskutek zbudowania tamy na rzece Bystrzycy.

Jezioro Bystrzyckie

Jezioro Bystrzyckie

Kamienna zapora wysoka jest jak jasny gwint (44 metry wysokości). Zarówno tama jak i Jezioro Bystrzyckie stanowią tuż obok zamku Grodno ogromną atrakcję turystyczną tego terenu.

Jezioro Bystrzyckie

Jezioro Bystrzyckie

Byłam tam kilka chwil. Szłam brzegiem jeziora aż do tamy i pamiętam, że mocno padało. Jezioro jest piękne, a zapora przerażająco wysoka. I tak zakończyłam swój autostopowy weekend, który zaczęłam od wejścia na Wielką Sowę, a zakończyłam na zaporze z widokiem na zamek Grodno…

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
48
OK
15
Kocham to!
7
Nie mam pewności
0
Takie sobie
1
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nyatta

byliśmy tam kiedyś w zimie i absolutnie się nic nie działo :( pozamykane na 4 spusty. ale mój Daniel wymarzył sobie wesele w tym miejscu :)

ypsilon

Przy pisaniu warto sprawdzać fakty, bo można się mocno minąć z prawdą, jak w przypadku jeziora o całe 100 lat – bo powstało na początku XX wieku (1914 rok). No i wzmianka o eksponatach w muzeum – to że nie są z naszej epoki, to chyba całkiem jasne. Ale na jakiej podstawie twierdzisz zatem, że nie są oryginalne, skoro część z nich po prostu była na zamku, a część jest wypozyczona z muzeum?

Aneta

Pisałam konkretnie tylko o meblach. Ktoś opowiedział mi, że są stylizowane, a nie oryginalne i nie wszystkie są zabytkami.

Maciej

Najciekawsza jest historia, która opowiada Wołoszański. Skarb z czasów wojny, ukryty przez Niemców, zasypane podziemia.

Jacek

Mieszkam w pobliżu… Zamek jest naszą lokalną perełką. Pozdrawiam :)

Kategoria:Komercyjny

0 %