Niekomercyjny

PAŁAC W CHWALIMIERZU — Siedziba rodowa Georga Kramsta

Pałac w Chwalimierzu wybudowany został na wzgórzu, w otoczeniu pięknego parku. Okalał go mur i częściowo otaczała fosa. Dziś są to malownicze ruiny, które działają na wyobraźnię. Pozostałości dawnego pałacu Kramsta wyglądają jak resztki średniowiecznej warowni.

To miała być siedziba rodu, pełna przepychu i sugestii, że Kramstowie to stara rodzina szlachecka. Dlatego też miejscowi nazywają ten obiekt zamkiem, przez wzgląd na jego formę i otoczenie. Kramsta w każdym calu był bardzo ambitny i najwyraźniej nie widział niczego niewłaściwego w przesadzaniu…

Pałac w Chwalimierzu

Pałac w Chwalimierzu wybudowany został pod koniec dziewiętnastego stulecia. Był przeogromny, ekskluzywny i bardzo wyrafinowany w kształcie i zdobieniach. 

Pałac w Chwalimierzu

Frankenthal

Tak brzmiała nazwa Chwalimierza przed drugą wojną światową. Miejscowość położona jest niedaleko Środy Ślaskiej, przy drodze prowadzącej z tego miasta do Sobótki. To wioska z ciekawą historią, która ma bezpośredni związek z majątkiem von Kramsta. 

Pałac w Chwalimierzu

W roku 1881 rodzina von Wiedebach-Nostitz sprzedała Chwalimierz nowemu właścicielowi — Georgowi von Kramsta rodem ze Świebodzic. Majątek był wówczas mocno zadłużony i trzeba było pieniędzy i wysiłku, aby naprawić skutki niewłaściwej gospodarki wcześniejszych jego właścicieli. Georg Kramsta stanął na wysokości zadania.

Chwalimierz

Odziedziczony po zmarłym ojcu spory kapitał, jak również posag Emmy Scheibler, córki znanego wówczas przemysłowca, z którą zawarł związek małżeński, dały mu możliwości podźwignięcia majątku z niedoli. Kramsta okazał się być zdolnym handlowcem. Wykorzystał swój zmysł organizacyjny i talent do zarabiania pieniędzy. Pomnażał majątek tak dalece, że już w niedługim czasie od chwili zakupu wioski, podjął decyzję o budowie pałacu, który stał się dziełem jego życia.

Pałac w Chwalimierzu

Pałac w Chwalimierzu i jego architekt

W roku 1885 Georg von Kramsta najął Karola Schmidta do wykonania projektu pałacu. Schmidt to architekt o znakomitej reputacji.

Pałac w Chwalimierzu

Realizował się na terenie całego Dolnego Śląska. Właściciel ówczesnego Frankenthal miał słabość do przepychu.

Pałac w Chwalimierzu

Jego wizje dotyczące wyglądu pałacu odzwierciedlają się w późniejszym czasie w pokaźnych rozmiarach obiektu, bogactwie zdobień oraz wysokiej, bo widocznej nawet ze Środy Ślaskiej wieży.

Pałac w Chwalimierzu

Nie bez znaczenia również dla Kramsta było otoczenie pałacu. Park był niezwykłej urody.

Chwalimierz

W bezpośrednim sąsiedztwie rezydencji powstaje reprezentacyjna brama wjazdowa.

Chwalimierz

Stadnina koni.

Chwalimierz

I kilka innych budowli w tym samym stylu architektonicznym, dla których czas okazał się łaskawszy, pozwalając przetrwać im do dziś w całości w przeciwieństwie do wspaniałego pałacu.

Chwalimierz

Georg von Kramsta zmarł 14 czerwca 1901 roku. Dzieło swojego życia pozostawił swojemu synowi Hansowi. Rodzinny majątek pozostał w jego rękach do czasu drugiej wojny światowej.

Pałac w Chwalimierzu

Chwalimerz

Przedwojenny Chwalimierz był wtedy niezależną miejscowością. Na terenie wsi znajdowały się szkoła, kaplica, dom dla sierot, gospoda, gorzelnia, rzeźnia, zakład szewski, cegielnia, ślusarnia, piekarnia, kuźnia i młyn. Dzisiaj w zespole pałacowo-parkowym zobaczyć można jedynie ruiny pałacu von Kramstów.

Pałac w Chwalimierzu

Brak właściwego zainteresowania obiektem po wojnie, kiedy był jeszcze w zadowalającym stanie, jak również wandalizm, okazały się zabójcze dla tego niezwykłego pomnika historii Chwalimierza. Obiekt został potraktowany szczególnie okrutnie. Zrujnowany jest doszczętnie.

Pałac w Chwalimierzu

Tuż przy samym murze oporowym zachowało się zejście z krętymi schodami, prowadzące bezpośrednio do parku, po drugiej stronie obwarowania.

Pałac w Chwalimierzu

To mały pawilon, który przypomina miniaturową grecką świątynię. Dziś niestety schody nie są już drożne. 

Pałac w Chwalimierzu

I to byłoby na tyle. Ze wspaniałej budowli  jaką był pałac w Chwalimierzu, dziś zostały dosłownie strzępy.

Pałac w Chwalimierzu

Często odwiedzamy to miejsce i latem i zimą. Z każdym rokiem jest go mniej…

Pałac w Chwalimierzu

Ruiny w Chwalimierzu to nie pozostałości leciwej, średniowiecznej warowni, ale i tak jest mi tej budowli bardzo żal. Tu, w powiecie średzkim takie eklektyczne cacko, zachowane w dobrej kondycji, byłoby wspaniałą ozdobą tej ziemi. Dziś to niebezpieczne rumowisko ściąga uwagę jedynie takich jak my, amatorów historii dolnośląskich…

W naszej książce „O Rycerzach, śmiertelnych intrygach i bajecznych majątkach” znajdziecie dużo więcej historii z życia tych jaśniepaństwa z Chwalimierza. I zapewniam Was, że są to szczegóły pełne niesamowitości. Więcej informacji poniżej. Polecam do wglądu :)

Artykuł zawiera autoreklamę

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
160
OK
57
Kocham to!
31
Nie mam pewności
5
Takie sobie
4

Komentarze zamknięte.

Kategoria:Niekomercyjny

0 %