Niekomercyjny

PAŁAC W CHWALIMIERZU – Siedziba rodowa Georga Kramsta

Pałac w Chwalimierzu wybudowany został na wzgórzu, w otoczeniu pięknego parku. Okalał go mur i częściowo otaczała fosa. Dziś są to malownicze ruiny, które działają na wyobraźnię. Pozostałości dawnego pałacu Kramsta wyglądają jak resztki średniowiecznej warowni.

To miała być siedziba rodu, pełna przepychu i sugestii, że Kramstowie to stara rodzina szlachecka. Dlatego też miejscowi nazywają ten obiekt zamkiem, przez wzgląd na jego formę i otoczenie. Kramsta w każdym calu był bardzo ambitny i najwyraźniej nie widział niczego niewłaściwego w przesadzaniu…

Pałac w Chwalimierzu

Pałac w Chwalimierzu wybudowany został pod koniec dziewiętnastego stulecia. Był przeogromny, ekskluzywny i bardzo wyrafinowany w kształcie i zdobieniach. 

Pałac w Chwalimierzu

Frankenthal

Tak brzmiała nazwa Chwalimierza przed drugą wojną światową. Miejscowość położona jest niedaleko Środy Ślaskiej, przy drodze prowadzącej z tego miasta do Sobótki. To wioska z ciekawą historią, która ma bezpośredni związek z majątkiem von Kramsta. 

Pałac w Chwalimierzu

W roku 1881 rodzina von Wiedebach-Nostitz sprzedała Chwalimierz nowemu właścicielowi – Georgowi von Kramsta rodem ze Świebodzic. Majątek był wówczas mocno zadłużony i trzeba było pieniędzy i wysiłku aby naprawić skutki niewłaściwej gospodarki wcześniejszych jego właścicieli. Georg Kramsta stanął na wysokości zadania.

Chwalimierz

Odziedziczony po zmarłym ojcu spory kapitał, jak również posag Emmy Scheibler, córki znanego wówczas przemysłowca, z którą zawarł związek małżeński dały mu możliwości podźwignięcia majątku z niedoli. Kramsta okazał się być zdolnym handlowcem. Wykorzystał swój zmysł organizacyjny i talent do zarabiania pieniędzy. Pomnażał majątek tak dalece, że już w niedługim czasie od chwili zakupu wioski, podjął decyzję o budowie pałacu, który stał się dziełem jego życia.

Pałac w Chwalimierzu

Pałac w Chwalimierzu i jego architekt

W roku 1885 Geogr von Kramsta najął Karola Schmidta do wykonania projektu pałacu. Schmidt to architekt o znakomitej reputacji.

Pałac w Chwalimierzu

Realizował się na terenie całego Dolnego Śląska. Właściciel ówczesnego Frankenthal miał słabość do przepychu.

Pałac w Chwalimierzu

Jego wizje dotyczące wyglądu pałacu odzwierciedlają się w późniejszym czasie w pokaźnych rozmiarach obiektu, bogactwie zdobień oraz wysokiej, bo widocznej nawet ze Środy Ślaskiej wieży.

Pałac w Chwalimierzu

Nie bez znaczenia również dla Kramsta było otoczenie pałacu. Park był niezwykłej urody.

Chwalimierz

W bezpośrednim sąsiedztwie rezydencji powstaje reprezentacyjna brama wjazdowa.

Chwalimierz

Stadnina koni.

Chwalimierz

I kilka innych budowli w tym samym stylu architektonicznym, dla których czas okazał się łaskawszy, pozwalając przetrwać im do dziś w całości w przeciwieństwie do wspaniałego pałacu.

Chwalimierz

Georg von Kramsta zmarł 14 czerwca 1901 roku. Dzieło swojego życia pozostawił swojemu synowi Hansowi. Rodzinny majątek pozostał w jego rękach do czasu drugiej wojny światowej.

Pałac w Chwalimierzu

Chwalimerz

Przedwojenny Chwalimierz był wtedy niezależną miejscowością. Na terenie wsi znajdowały się szkoła, kaplica, dom dla sierot, gospoda, gorzelnia, rzeźnia, zakład szewski, cegielnia, ślusarnia, piekarnia, kuźnia i młyn. Dzisiaj w zespole pałacowo-parkowym zobaczyć można jedynie ruiny pałacu von Kramstów.

Pałac w Chwalimierzu

Brak właściwego zainteresowania obiektem po wojnie, kiedy był jeszcze w zadowalającym stanie, jak również wandalizm, okazały się zabójcze dla tego niezwykłego pomnika historii Chwalimierza. Obiekt został potraktowany szczególnie okrutnie. Zrujnowany jest doszczętnie.

Pałac w Chwalimierzu

Tuż przy samym murze oporowym zachowało się zejście z krętymi schodami, prowadzące bezpośrednio do parku, po drugiej stronie obwarowania.

Pałac w Chwalimierzu

To mały pawilon, który przypomina miniaturową grecką świątynię. Dziś niestety schody nie są już drożne. 

Pałac w Chwalimierzu

I to byłoby na tyle. Ze wspaniałej budowli  jaką był pałac w Chwalimierzu, dziś zostały dosłownie strzępy.

Pałac w Chwalimierzu

Często odwiedzamy to miejsce i latem i zimą. Z każdym rokiem jest go mniej…

Pałac w Chwalimierzu

Ruiny w Chwalimierzu to nie pozostałości leciwej, średniowiecznej warowni, ale i tak jest mi tej budowli bardzo żal. Tu, w powiecie średzkim takie eklektyczne cacko, zachowane w dobrej kondycji, byłoby wspaniałą ozdobą tej ziemi. Dziś to niebezpieczne rumowisko ściąga uwagę jedynie takich jak my, amatorów historii dolnośląskich…

 

 

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
123
OK
51
Kocham to!
23
Nie mam pewności
4
Takie sobie
3

Komentarze zamknięte.

Kategoria:Niekomercyjny

0 %