Niekomercyjny

Rezydencje dominialne. POWIAT ŚREDZKI

Dawne rezydencje dominialne na ziemi powiatu średzkiego mam nieustannie na oku. Każdego roku w sezonie rowerowym objeżdżam ten teren i robię nowe archiwum. Stąd wiem dokładnie, co się tu zmienia, co ginie i co rozkwita. Nic się przede mną nie ukryje. Szczególną uwagę poświęcam pałacom i dworom, bo sakralne zabytki przeważnie są dobrze zaopiekowane…

To opowiadanie będzie jak remanent. Pokażę Wam, co widziały moje gały w terenie i krótko przedstawię zlokalizowane obiekty.

Rezydencje dominialne. Jugowiec. Powiat średzki. Gmina Środa Śl.

Jedno z moich ulubionych miejsc na Dolnym Śląsku. Ponieważ to tylko kilka kilometrów od mojego miejsca zamieszkania, bywam tam bardzo często. Kilka, kilkanaście razy do roku. Zatrzymuję się przy pałacu przy każdej okazji, żeby nacieszyć nim oczy.

Pałac w Jugowcu

Stoi od lat otoczony cudownym, baśniowym ogrodem. Obiekt jak do tej pory nie doczekał się gruntownego remontu, ale jest dobrze zabezpieczony. To wspaniały pomnik historii tej ziemi.

Pałac w Jugowcu

Według Marka Cetwińskiego — Rycerstwo Śląskie do końca XIII wieku, Jugowiec został założony przez rycerza Hugola von Frankenthala, który również powołał do funkcjonowania pobliski Chwalimierz. Historia miejscowości zaczyna się więc w XII wieku.

Pałac w Jugowcu

Pałac stoi w miejscu wcześniejszej budowli o charakterze obronnym. Był to zamek albo wieża rycerska otoczona mokrą fosą. Dzisiejszy wygląd dawnej rezydencji to efekt rozbudowy w XIX i XX stuleciu.

Rezydencja dominialna w Jugowcu
Dawna rezydencja dominialna w Jugowcu.

Dawny zamek na wodzie. Michałów. Powiat średzki. Gmina Środa Śl.

Pałac w Michałowie znajduje się w miejscu, gdzie kilkaset lat temu stał zamek, najprawdopodobniej od samego początku rycerski. Ufortyfikowane założenie otaczała fosa, której relikty do dziś są czytelne. Miejscowość ta na piśmie pierwszy raz wzmiankowana została na samym początku XIV wieku, jednak jej istnienie może trwać dłużej. Po dawnym majątku rycerskim wbrew pozorom sporo tam zostało. Szczegółowo opisuję to w specjalnym wpisie o Michałowie.

Obiekt ten zabytkowy dzisiaj jest domem wielorodzinnym. Nie jest przeznaczony do zwiedzania. Dobrze jednak, że istnieje i zaświadcza tym o dziejach tej leciwej osady.

Pałac w Michałowie
Pałac w Michałowie

Dawny dom pański. Lisowice. Powiat średzki. Gmina Kostomłoty

Ten wspaniale zadbany obiekt historyczny jest w rękach prywatnych. Dwór powstał jako renesansowy w XVI stuleciu, ale z czasem doświadczył przebudowy, która zrobiła z niego barokowe cacko.

Pałac w Lisowicach

Tu również kryje się bardzo ciekawa historia zabytku, który od samego początku swego istnienia otoczony był fosą. Podobnie jak wcześniejsze rezydencje i ta kiedyś była ufortyfikowana.

Pałac w Lisowicach
Pałac w Lisowicach

Barokowy pałac. Szczepanów. Powiat średzki. Gmina Środa Śląska

Wspaniała barokowa budowla otoczona budynkami folwarcznymi i parkiem dominialnym. W chwili obecnej przeznaczona do sprzedaży.

Pałac w Szczepanowie
Pałac w Szczepanowie

Pomimo niełatwej swej przeszłości w czasach powojennych, obiekt znajduje się w całkiem dobrym stanie. Dużą rolę odegrał tu remont dachu przeprowadzony stosunkowo niedawno.

Pałac w Szczepanowie

Pałac jest zjawiskowy. Pomimo tego, że w okresie powojennym doświadczał licznych przebudowań (wnętrza), nadal robi ogromne wrażenie.

Pałac w Szczepanowie

Rezydencje dominialne. Karnice. Powiat średzki. Gmina Udanin

Pomimo niszczycielskiego działania czasu, pałac w Karnicach nadal jest w jednym kawałku. Trwa nieustannie otoczony z jednej strony budynkami dawnego folwarku, z drugiej zaś starodrzewem parku dominialnego i rzeką.

Pałac w Karnicach
Pałac w Karnicach

Wprawdzie czasy swojej świetności obiekt ten ma już za sobą, to nada widać tam spore szanse na odzyskanie kondycji. Jego bryła jest fantazyjna, z nutką eklektyzmu. Dawniej i ten dwór otaczała fosa, co zaświadcza o jego pierwotnym przeznaczeniu obronnym.

Pałac w Karnicach

To prawdziwa ozdoba tej miejscowości. Atrakcja na szlaku rowerowym, na którą zerknąć można wprost z drogi.

Pałac w Karnicach

Na naszym blogu stworzony został osobny materiał na temat tej rezydencji dominialnej i starej nekropoli, znajdującej się w Karnicach. Zainteresowanych zapraszamy.

Pałac w Karnicach

Pałac Richthofenów. Chmielów. Powiat średzki. Gmina Kostomłoty

Zabytek mocno wyniszczony. To prawdziwy cud, że dotrwał do naszych czasów. Jego przyszłość jest nieznana. Od lat obserwuję ten obiekt i nie zanotowałam najmniejszych oznak prac, mających na celu jego ratowanie.

Pałac w Chmielowie
Pałac w Chmielowie

Dawna rezydencja w Kadłubie. Powiat średzki. Gmina Środa Śląska

Pałac jest osiemnastowieczny. Warto zaznaczyć, że nie jedyny w tej miejscowości. Czas bardzo go zmienił. Obiekt utracił pierwotny wygląd, przez co nie sposób ocenić, w jakim został wybudowany stylu architektonicznym. Teraz to dom wielorodzinny. Nadal otacza go park dominialny.

Pałac Kadłub

Rezydencje dominialne na terenie powiatu średzkiego w zdecydowanej większości istnieją. Niektóre z nich doczekały się restauracji i dobrego traktowania, inne niestety nie miały takiego szczęścia. Wszystkie jednak stanowią atrakcję tej okolicy. Można zatrzymać się przy nich na chwilę i nawet jeżeli są niedostępne całkowicie, zerknąć z daleka, nacieszyć oczy i podumać o czasach, które na zawsze odeszły…

Artykuł zawiera autoreklamę

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
27
OK
14
Kocham to!
2
Nie mam pewności
0
Takie sobie
0
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Górny był ich domem, albo pobliski Ujazd Dolny czy też Karnice, w których wprawdzie był cmentarz ewangelicki, ale nie wzniesiono tam […]

Kategoria:Niekomercyjny

0 %