Nasza historia pielgrzymowania – O MIEJSCACH ŚWIĘTYCH

Historia pielgrzymowania od wieków tworzona jest przez ludzi. Człowiek bowiem od początku swojego istnienia pielgrzymuje nieustannie. Z czasem jednak pielgrzymka nabrała formy pobożności i stanęła ramię w ramię z głęboką wiarą. Pielgrzymki dotyczą chyba wszystkich narodów świata i wszystkich religii. Dotyczą również i nas.

Nasza historia pielgrzymowania - Rzym

Pierwszym najsłynniejszym chyba w historii pielgrzymem był Abraham. Potem był to Mojżesz, który pielgrzymował do Ziemi Obiecanej wraz ze swoim ludem aż czterdzieści lat. Kolejnym słynnym pielgrzymem był Jezus z Nazaretu, który głównie pielgrzymował do Jerozolimy. I tak oto rodziła się tradycja pielgrzymowania, która w Kościele Katolickim nie jest wymagana, ale kapłani zachęcają do odbywania pielgrzymek do miejsc świętych.

Historia pielgrzymowania – Czym są te miejsca święte? 

Najpierw były to miejsca, w których ongiś przebywał Jezus. Miejsce jego narodzin, jego śmierci i miejsca jego działalności. Potem jednak, kiedy Arabowie położyli rękę na Ziemi Świętej, pielgrzymki w tamte rejony stały się bardzo trudne, albo i często całkiem niemożliwe. Nie oznacza to, że historia pielgrzymowania została przerwana. Przeciwnie. Wierni i pobożni w drogę ruszali do Rzymu, gdzie męczeńska śmiercią żywot zakończyli Paweł i Piotr – apostołowie Jezusa.

Nasza historia pielgrzymowania - Watykan

W Rzymie zgromadzone zostały relikwie męki pańskiej. Wówczas to do Rzymu prowadzić zaczęły specjalne drogi pątnicze… Później święte miejsca obejmowały również groby innych męczenników, ale nie tylko. Pielgrzymowano także do miejsc, w których zostali zamordowani oni za wiarę.

Już w dziewiątym stuleciu znany był szlak do grobu św. Jakuba (Santiago de Compostella). Na tym szlaku do dziś pielgrzymów nie brakuje.

Nasza historia pielgrzymowania - szlak jakuba

Podobnie zresztą jak i nie brakuje ich w Ziemi Świętej i w Rzymie. Pielgrzymowanie było zatem od zawsze dość popularne. Przynosiło nadzieję, ponieważ wierni zanosili swoje obawy i troski do miejsc świętych i odchodzili z nich przekonani, że ich wysiłek i modlitwa uchronią ich od nieszczęść, niewoli, wojen, chorób. Szczególnie pielgrzymowanie do miejsc kultu maryjnego wpierało na duchu. Ludziom zaczęły się w tam przytrafiać uzdrowienia. Woda ze źródła w takich miejscach często miała uzdrowicielską moc. Zaczęto budować tam świątynie. Przeważnie okazałe i wytworne. Dzięki takiemu działaniu tuż obok pielgrzymek pątników rozwinęła się turystyka religijna. Każdy, nawet niewierzący chce zobaczyć takie miejsca, bo to dziś również atrakcja turystyczna. Stąd również moda na pielgrzymki zorganizowane. 

Ostra Brama Wilno

I tutaj dochodzę do tego miejsca, z którego narodziło się nasze nieustanne pielgrzymowanie. Życie podporządkowane drodze i historii odwiedzanych miejsc. Wśród nich jest sporo miejsc świętych, które odwiedziliśmy głównie z ciekawości.

Nasza historia pielgrzymowania – Licheń

Do Lichenia wybrałyśmy się autostopem. Tarabaniłyśmy się tam z Wrocławia w Wielkanoc. Było zimno i droga naprawdę nam dokopała. Przybyliśmy więc i przyjrzałyśmy się temu miejscu świętemu. Bazylika jest ogromna. Z daleka błyszczy jakby była ze złota. Niezliczone rzesze ludzi dołożyło się do wybudowania tutaj tej świątyni, która otoczona jest wielkim parkiem, w którym mnóstwo jest kapliczek, figur świętych. Miejsce to ma swoją legendę, na podstawie której wszystko tutaj powstało. Przybyłyśmy tam i nie mogłyśmy się skupić na modlitwie – tyle tam rzeczy, które rozpraszały. 

Nasza historia pielgrzymowania - Licheń

Nasza historia pielgrzymowania – do Matki Boskiej z Gwadelupy, Meksyk

Nasza historia pielgrzymowania - Meksyk

Matka Boża z Guadalupe przyciąga tłumy. Legenda głosi, że objawiła się pewnemu Aztekowi na wzgórzu Tepeyac w mieście Meksyk.

Nasza historia pielgrzymowania

Objawienia miały miejsce w roku 1531. Matka Boża po swoich objawieniach pozostawiła święty obraz. Do tego właśnie obrazu do dziś pielgrzymują ludzie z całego świata.

Nasza historia pielgrzymowania - Meksyk

Nasza historia pielgrzymowania – Święte schody w Rzymie.

Do tego miejsca przybywają pielgrzymi, żeby na kolanach przejść po tych samych schodach, po których prowadzono Jezusa na sąd. To Skala Santa – Święte Schody, które pochodzą z pałacu Poncjusza Piłata.  Przywieziono je do Rzymu z Jerozolimy w 326 roku. Znajdują się w budynku na przeciwko Bazyliki św. Jana na Lateranie. Musiałyśmy zobaczyć to miejsce, kiedy przybyłyśmy do Rzymu. Ines przeszła schodami na kolanach na samą górę, ja nie dałam rady…

Święte Schody w Rzymie

Nie zawsze jednak natrafiałyśmy na słynne na całym świecie miejsca święte. Czasem były to ciche i nieznane ostoje wiary, które przypadkiem znalazły się na naszej drodze.

Kaplica Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, niedaleko Sobótki

Jechałyśmy kiedyś autostopem z pewnym mężczyzną. To on właśnie opowiedział nam o tym drewnianym kościółku. Mówił, że dzieją się tam niesamowite rzeczy. Ludzie przychodzą tam i proszą Matkę Boską o wsparcie i podobno chorzy tam zdrowieją, sprawy się prostują, cuda się dzieją…

Sulistrowiczki

On sam dał nam świadectwo opowiadając o swojej żonie, która była bardzo chora i lekarze nie dawali jej zbyt wielkiej nadziei. Mężczyzna przysięgał, że pojechał modlić się do tej kaplicy, a po niedługim czasie jego żona wyzdrowiała…

Sulistrowiczki

Matka Boska Osobowicka, Wrocław

Na Osobowicach we Wrocławiu na niewielkim wzgórzu stoi kaplica, a niej obraz, który od wieków przyciąga tutaj pielgrzymów. Podobno ma uzdrawiającą moc… Szeroko opisałam to miejsce w tym linku. 

Osobowice Wrocław

Święte schody z Sośnicy, Dolny Śląsk

Nie wielu zna to miejsce, choć kiedyś słynęło ono z pielgrzymek. W tej małej dolnośląskiej wiosce w kaplicy kościelnej znajdują się schody, które wzorowane są na tych z Rzymu. Miejsce warte odwiedzenia. 

sośnica

Lasek Świętej Jadwigi w Lubiążu

To mało znane miejsce ma swoją historię. Podobno święta Jadwiga zatrzymała się tam podczas pieszej pielgrzymki do Klasztoru w Lubiążu. Odpoczywała tam i nabierała sił przed dalszą drogą, a stamtąd do Cystersów nie było już daleko.

Lasek Jadwigi - Lubiąż

Podobno stała tak zapatrzona w dal na klasztorne wieże, potem wstała i ruszyła w drogę. I wówczas w miejscu, gdzie odpoczywała trysnęła woda. Dziś mówi się o lesie i źródełku Jadwigi w tym miejscu. W lasku wybudowano kapliczki, które są stacjami drogi krzyżowej.

Lasek Jadwigi - Lubiąż

Kościół Św. Michała Archanioła w Długołęce koło Wrocławia

To również miejsce pielgrzymek. Dawnymi laty tłumnie przybywali tu wierni nie tylko z Wrocławia czy Oleśnicy, ale z całego kraju, a nawet i z Czech. W szesnastym wieku wierzono, że pielgrzymka do tego miejsca daje odpust całkowity za wszystkie grzechy. W kościele tym wisi obraz, a na obrazie przedstawiona jest scena odnalezienia skradzionej z kościoła w piętnastym wieku hostii. Zgubę odnaleziono i statecznie uznano to za prawdziwy cud. Od tamtej pory do Długołęki pielgrzymowano po odpusty. 

Kościół Długołęka

Nasza historia pielgrzymowania zaczęła się od czasu, kiedy pierwszy raz wyruszyliśmy w drogę autostopem. Od tamtej pory nieustannie natrafiamy na miejsca z nadnaturalną energią, do których ludzie przybywają po zdrowie, wsparcie, radę. Święci, święte obrazy, relikwie zawsze są w takich miejscach dostępne dla potrzebujących pomocy. Chodzi tylko o to, aby w to wierzyć. Inaczej będzie to tylko turystyka religijna, a nie pielgrzymowanie… 

 

 

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *