PAŁAC MIEROSZEWSKICH – Dzieje będzińskiego zabytku.

Pałac Mieroszewskich jak nietrudno się domyślić został wybudowany przez jednego z Mieroszewskich. Gość nazywał się Kazimierz i dokonał tego przedsięwzięcia w roku 1702. Bryła miała przypominać stylem pałace francuskie z tego okresu. To dwie kondygnacje dobrego gustu w najczystszej postaci. Kim jednak byli Mieroszewscy?

Pałac Mieroszewskich

Mieroszewcy herbu Ślepowron

Ród Mieroszewskich dotarł na tereny Górnego Śląska oraz Małopolski z Miroszewic, które leżą nieopodal Łęczycy. Od XV wieku ród Mieroszewskich osiadł w Jakubowicach na Górnym Śląsku. Stało się tak po zawarciu związku małżeńskiego pomiędzy Mikołajem Mieroszewskim i Jadwigą Smolicką. Owocem tego małżeństwa był syn Jan, który gdy dorósł stał się skarbnikiem będzińskim. Był on także – jak sam się określał – panem na Jakubowicach, Michałkowicach i Bańgowie.

Pałac Mieroszewskich

Rodzice Janka zapewnili mu naprawdę mocny start. Janek jakiś czas później doczekał się syna, któremu nadał imię Krzysztof. Krzyś też w wyprawce otrzymał trochę ziemi. Był on właścicielem Michałkowic, Siemianowic i Chropaczowa. Potem historia miała się podobnie. Krzysztof również zadbał o swoje potomstwo.

Pałac Mieroszewskich

Mieroszewcy – dzieje tajemnicze.

Przez wiele lat nie było wiadomym jak wyglądali Ci, do których pierwotnie należał pałac Mieroszewskich w Będzinie. Przedstawiciele rodu uważali siebie samych za Polaków, ale w ich żyłach płynęła oprócz polskiej także krew niemiecka i węgierska. Ich własnością były między innymi Katowice, Świętochłowice, Będzin i Sosnowiec. Dopiero całkiem niedawno ktoś odkrył ich podobizny na portretach rodzinnych.

Pałac Mieroszewskich

Mieroszewscy nie cieszyli się sympatią chłopów i mieszczan. Na jednego z nich złożono nawet oficjalną skargę do samego króla. Rozchodziło się o fakt, że Mieroszewski wydał rozkaz aby chłopi pracowali dla niego za darmo i porzucili uprawę własnych pól. Chłopi zatem byli skazani na głód. Skarga jednak nie pomogła. Mieroszewski był nieugięty.

Pałac Mieroszewskich

Największą sławą wśród Mieroszewskich cieszy się Błękitna Ludwika. Swoją popularność zawdzięcza zapewne temu, że jest główną bohaterką legendy o zjawie, która nawiedza pałac Mieroszewskich w Będzinie. Ludwika jednak jest postacią jak najbardziej historyczną. Zmarła młodo, niewykluczone, że z powodu nieszczęśliwej miłości.

Pałac Mieroszewskich

Pałac Mieroszewskich przechodził z rąk do rąk.

Jak już wspominałam to Kazimierz Mieroszewski wybudował pałac w Będzinie. Wydarzenie to miało miejsce na samym początku XVIII wieku. Następnie w pierwszej połowie wieku XIX budowla znalazła się w posiadaniu rodziny Siemieńskich, a jakiś czas później właścicielami pałacu stali się Mycielscy. Kolejnym właścicielem budowli stał się Christian Gustaw von Kramsta – gruba ryba na śląskim rynku przemysłowym.

Pałac Mieroszewskich

Dygresja dotycząca rodu Kramsta. 

Tak się składa, że nazwisko tej rodziny jest mi wyjątkowo znane. Wychowałam się w małej wiosce na Dolnym Śląsku, której główną atrakcją są ruiny pałacu Georga von Kramsta. Christian Gustaw był właścicielem majątków ziemskich, kopalń oraz hut na terenie dzisiejszego Sosnowca. To był niezwykle wpływowy przedsiębiorca. Poczynił wiele inwestycji na Górnym Śląsku. Zmarł w 1869 roku pozostawiając po sobie ogromny spadek dla swoich potomków. Jednym z jego synów był właśnie Georg, którego znam z Chwalimierza. Nie pierwszy raz wpadam na trop Kramstów. Zazwyczaj jest to trop z daleka pachnący pieniędzmi. Doprawdy dziwię się, że nikt jeszcze nie zdecydował się na nakręcenie filmu o tych szychach.

Pałac Mieroszewskich

Pałac Mieroszewskich – kolejne dzieje. 

Od końca XIX wieku pałac stał się własnością Towarzystwa Kopalń i Hut Sosnowieckich. Taki stan rzeczy utrzymywał się aż do początku II wojny światowej. Wówczas w tym pięknym budynku znajdowały się pomieszczenia biurowe oraz mieszkania administracji Towarzystwa. Potem przechodził on trochę z jednych rąk do drugich aż w końcu rozpoczął karierę jako Dom Kultury. W chwili obecnej pałac Mieroszewskich stanowi część Muzeum Zagłębia.

Pałac Mieroszewskich

Będzin to niezwykle ciekawe miejsce na mapie Polski. Miasto najbardziej słynie ze średniowiecznego zamczyska na wzgórzu, ale to zdecydowanie nie jest jedyna atrakcja Będzina. Można tam spędzić cały dzień i gwarantuję, że nie będzie nudno. 

 

4 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *