PARK ŚLĄSKI – Zielone płuca Górnego Śląska

Park Śląski znajduje się w Chorzowie. Jego powierzchnia to kilkaset hektarów. Niektóre źródła podają, że jest on jednym z największych parków tego typu w Europie. Rzeczywiście – jest tam gdzie spacerować. Park Śląski jest przykładem największej inwestycji ekologicznej na terenie Górnego Śląska. W 1950 roku podjęto ostateczną decyzję dotyczącą jego budowy.

park śląski

Wielka inwestycja.

Z tym parkiem nie było wcale łatwo. Powstał on na dawnych hałdach, odpadach pogórniczych, zapadliskach i bagnach. Przed jego założeniem to miejsce było niczym innym jak wysypiskiem śmieci oraz nieużytkiem rolniczym. Gleba była tam kwaśna, a więc żeby możliwym było obsadzenie tego terenu zielenią trzeba było najpierw przywieźć tam „zdrową” ziemię. 

nieustanne wędrowanie

Mieszkańcy okolicznych miast byli mocno zaangażowani w budowę parku. Nie dziwię się temu wcale. Sama chwyciłabym za łopatę na ich miejscu!

Baner

Park Śląski – projekt.

Park z założenia miał być podzielony na dwa obszary. Jego centrum miało przypominać las i służyć mieszkańcom jako miejsce uprawiania rekreacji ruchowej albo sprzyjać wypoczynkowi w sposób bardziej bierny. Mnóstwo tam ścieżek i alejek wśród których można się naprawdę wyciszyć. Drugi obszar parku miał służyć jako miejscem, w którym organizowane mogłyby być na przykład różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. 

park śląski

Kolejne inwestycje w Parku Śląskim.

Park jest ogromny, a więc z czasem zaczęto stwarzać tam kolejne atrakcje. Na terenie parku znajduje się między innymi Śląski Ogród Zoologiczny, Planetarium, Wesołe Miasteczko, Stadion oraz Górnośląski Park Etnograficzny. Innymi słowy – naprawdę nie można się w tym miejscu nudzić. Każdy z odwiedzających to miejsce z pewnością znajdzie coś co go zainteresuje.

elka

Ciekawostka dotycząca położenia parku.

Nie ma wątpliwości co do tego, że Park Śląski znajduje się na terenie miasta Chorzów. Ciekawostką jest jednak to, że nie wchodzi on w skład żadnej z chorzowskich dzielnic. Można by wysnuć wniosek, że stanowi on po prostu jedną z nich.

park śląski

Kolej linowa „Elka”.

To kolej linowa, z której można korzystać przez okrągły rok! W 1967 jej uroczystego otwarcia dokonał Edward Gierek. „Elka” była najdłuższą nizinną koleją tego typu w całej Europie! Jej długość wynosiła ponad pięć i pół kilometra. 

Baner

Z góry można oglądać Park Śląski w pełnej jego okazałości. Naprawdę polecam skorzystać z tej atrakcji!

park śląski

Jakiś czas temu, na którejś z grup na portalu facebook ktoś wrzucił zdjęcie wykonane w Parku Śląskim oraz drugie, które zostało zrobione w Central Parku w Nowym Jorku. Różnica plenerów była zaskakująco mała. Górny Śląsk rozkochuje mnie w sobie coraz bardziej. A więc jeśli tego bloga czytuje ktoś z tego regionu to będę wdzięczna za wskazanie ciekawych miejsc na tym terenie.

 

 

1 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

  1. Sławek Dbn napisał(a):

    Planetarium – swego czasu żelazny punkt wycieczek klasowych :) Muzyka, rozgwieżdżone niebo, aksamitny głos lektora..cudoownie się drzemało po „wesołej” podróży pociągiem Legnica – Katowice ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *