POWRÓT DO DOMU – Dolnośląska przestrzeń

Mieszkam w krainie zbudowanej z cegły i betonu. Choć Górny Śląsk niejednokrotnie zaskoczył mnie tym jak bardzo jest ciekawy, to jednak brakuje mu tego co sprawia, że tęsknię za Dolnym Śląskiem jak za świeżym powietrzem. Katowicom brak przestrzeni, pól na ich obrzeżach, maków od których czerwieni się krajobraz i ciszy. Powrót do domu jest dla mnie trochę jak wakacje. 

maki

Powrót do domu, powrót do wspomnień

Wychowałam się na wsi. Mieszkałam niedaleko stadniny koni, w której byłam częstym gościem. Lubiłam pomagać właścicielom tych wspaniałych zwierząt.

powrót do domu

Może wydawać się to dziwne, ale nawet przerzucanie gnoju stanowiło dla mnie atrakcje. Potem moja praca była nagradzana darmowymi godzinami nauki konnej jazdy.

stadnina koni

Uwielbiałam tarzać się w sianie. Pył, który unosił się przy takiej zabawie był tak bajerancki, że nic więcej do szczęścia potrzebne mi nie było.

konna jazda

Przynajmniej do chwili, w której nie okazało się, że moja alergia na kurz i pyłki jest tak potężna, że muszę znaleźć sobie nowe zajęcie. Znalazłam je. Z uporem maniaka wspinałam się na drzewa i przesiadywałam tam całe godziny. Siniaki i otarcia na skórze zaczęły stanowić wtedy naturalną część mojego codziennego wyglądu. Było to szczególnie zabawne wtedy, gdy nadarzała się okazja, która wymagała od moich rodziców tego aby ubrali mnie w sukieneczkę i kapelusik. Moje obdarte do krwi kolana wówczas niezbyt pasowały do całości, a efekt był przekomiczny.

Od małego spacerowałam po polach w towarzystwie mojej mamy. Minęło kilkanaście lat, a my wciąż urządzamy sobie podobne przechadzki. Najlepsze są takie miejsca, z których można podziwiać szeroki krajobraz okolicy lub panoramę miasta.

powrót do domu

Powrót do domu – poczciwy Dolny Śląsk

Przez większość swojego życia obserwowałam przez cały rok zmieniający się krajobraz Dolnego Śląska. Skute mrozem pola, popękaną ziemię, ledwie kiełkujące zborze, żółte kwiaty rzepaku, rumianek, maki, chabry…. a teraz gdy przeniosłam się w sam środek śląskiej aglomeracji czasami za tym tęsknię. Właściwie tęsknię za tym bez przerwy.

pole rzepaku

Górny Śląsk to miasta, które otaczają inne miasta. Dolny Śląsk to miasta, dookoła których są dziesiątki wsi. Lubię tę przestrzeń pomiędzy miejscowościami. Puste drogi pełne dziur i kury wybiegające bezkarnie środek drogi. Dopiero mieszkając w Katowicach odkryłam jak wielki jest mój lokalny patriotyzm. Dopiero tam zrozumiałam, że nie lubię blokowisk, wieżowców i całej reszty tego betonu.

powrót do domu

Choć Katowice to ciekawe miejsce w Polsce, które jest mocno niedocenione przez ocenianie go poprzez pryzmat stereotypów, to jednak przegrywają one z moją miłością do rodzinnego miasta. To dość zabawne bo mieszkając w mojej Środzie Śląskiej kiedyś twierdziłam, że gorzej trafić nie mogłam.

Środa Śląska

Teraz gdy przyjeżdżam tutaj tylko raz na miesiąc nie mogę nacieszyć się tym co do niedawna mnie irytowało. Odwiedzam stare kąty. Pizzeria, w której podają pizze na tekturowych talerzykach w asyście plastikowych sztućców jest najlepszą knajpą tego typu w mieście. Żadne miejsce restauracje z klasą i białymi obrusami nie są od niej lepsze. Na zewnątrz „Anny” jest miejsce zarówno dla mnie i mojej mamy jak i psa. To zabawne jak proste rzeczy zostają przez nas docenione gdy przestają być w naszym zasięgu.

Środa Śląska

Powrót do domu to uczucie tak błogie jak przytulenie się do matki. Każdy z nas zna zapach swojej mamy na pamięć. To on nas uspokajał w trudnych chwilach i wciąż to robi. Podobnie jak dom. Dom jest kołyską, w której można poczuć się bezpiecznie… 

 

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Sławek Dbn napisał(a):

    W drugą stronę też to działa…. Tobie za ciasno, za betonowo i bez widoków horyzontu w Katowicach. Ja miałem zamieszkać kiedyś tam, gdzie za szeroko, jednostajnie, bez chaszczy śródpolnych i dzikich nieużytków, zbyt zadbanie – bo każda piędź ziemi wiadomo do kogo należy, a także bez ruin w każdej wiosce i odmian krajobrazu co 10 km… Byłem przygnębiony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *