ŚWIĘTY MIKOŁAJ – To postać historczna

Kiedy małe dzieci 6 grudnia dostają prezenty, ich rodzice opowiadają im, że podarunki są od świętego Mikołaja. Jakiś czas potem, kiedy minie kilka lat muszą uwiadomić swoje pociechy i mówią im całą prawdę, która brzmi – „święty Mikołaj nie istnieje”. Postać ta jednak pomimo tego, że z wiekiem zostaje wyparta z realnego świata zostawia każdemu z nas miłe wspomnienia.

Święty Mikołaj

Poczciwy staruszek z brodą to postać prawdziwa. Oczywiście jego dzisiejszy wizerunek, który napotykamy na każdej sklepowej wystawie i na reklamówkach świątecznych nie ma nic wspólnego z prawdziwym Mikołajem. Święty był biskupem Miry Licyjskiej, który już za życia stał się legendą.

Święty Mikołaj

Święty Mikołaj z Miry

Mikołaj urodził się w Turcji w XIII wieku jako jedyne dziecko bardzo bogatych i wpływowych rodziców. Już jako dziecko mocno interesował się ludzkimi niedolami i często dzielił się w rówieśnikami jedzeniem. Nie pozostawał obojętny na drugiego człowieka.  Kiedy dorósł, a jego rodzice zmarli odziedziczył ogromny majątek, który bardzo szybko rozdał biednym. Już wtedy jego legenda zaczęła się  rodzić. Najbardziej żal było mu biednych dzieci i dlatego też zaczął rozdawać im prezenty w postaci chleba i słodyczy. Prezenty te tak naprawdę były po prostu darami dla biednych, dla najbiedniejszych i w swojej treści zawierały najpotrzebniejsze rzeczy.

Święty Mikołaj

Innymi słowy ratowały przed głodowaniem. Mało miały wspólnego z dzisiejszymi paczkami przewiązanymi kolorowymi wstążeczkami, w których corocznie dzieci znajdują rzeczy, bez których z powodzeniem mógłby się obejść. Święty Mikołaj czynił to wszystko z ogromnej dobroci i miłości do Boga. Jego postawa zwróciła na niego uwagę duchownych, którzy wybrali go na swojego biskupa. Nowy biskup słynął z miłosierdzia i dobrych uczynków. W swoich modlitwach wypraszał łaski Boże dla potrzebujących pomocy. Wspierał ubogich i skrzywdzonych. Jego długie życie pełne było walki z niesprawiedliwością i krzywdą. Zmarł 6 grudnia na początku XIV wieku. Przeżył wiele lat i doczekał wieku sędziwego.

Święty Mikołaj

Kościoły pod wezwaniem Świętego Mikołaja

Po jego śmierci zaczęto wznosić świątynie pod jego wezwaniem. Było ich naprawdę bardzo wiele. Święty Mikołaj cieszył się ogromną popularnością również po śmierci. Wielu ludzi szlo już wówczas w  jego ślady i czyniło wiele pożytecznych rzeczy. I tak z każdym wiekiem święty Mikołaj przeobrażał się coraz bardziej w symbol bezinteresownej dobroci. Kojarzył się z podarunkami i dziecięcą radością. Powstawały jego kościoły i w nich wieszano obrazy z jego wizerunkiem. Mikołaj z Miry tylko w naszym kraju ma około trzystu świątyń pod swoim wezwaniem. Do świętego modlą się ci, którzy potrzebują łaski zdrowia.

Tak więc święty Mikołaj to bardzo poważna postać historyczna, która ma na swoim koncie wiele bardzo pożytecznych działań. Empatia, która nie opuszczała go ani na chwilę w jego długim życiu sprawiła, że nie potrafił przechodzić obojętnie wobec żadnego człowieka. Więc lista jego miłosiernych działań wydaje się nie mieć końca.

Święty Mikołaj

Ho! Ho! Ho!

Jednak dziś niewiele tak naprawdę  zostało z Mikołaja w ludzkiej świadomości. Najbardziej kojarzy się z prezentami. Wymyślono mu również nowoczesny wygląd. Staruszek z pękatym brzuszkiem i długą brodą ubiera się dziś na czerwono. Nosi czerwoną czapkę z pomponem.

Święty Mikołaj

Mieszka na Biegunie Północnym skąd corocznie przywozi dzieciom z całego świata prezenty. Przybywa do nich saniami, które ciągną latające renifery. Mało kto wspomina Mikołaja na poważnie jako człowieka walczącego z biedą i ludzką krzywdą.

Święty Mikołaj

Mało kto wyprasza u niego wstawiennictwa o łaski u Stwórcy. A szkoda, bo podobno ma z nim bardzo dobry kontakt…

Święty Mikołaj

Święty Mikołaj to prawdopodobnie najbardziej znany średniowieczny filantrop. Bycie dobrym i miłosiernym szło wówczas w parze z głęboką wiarą w Boga. Święty Mikołaj przynosił prezenty, które miały pomóc przetrwać najuboższym. Wykorzystywał swoją pozycję i stanowisko do niesienia pomocy. Myślę, że nigdy nie ubrałby się ten śmieszny czerwony komplecik i nie zagrałby w żadnej reklamie, która przynosi zyski jedynie najbogatszym… ho! ho! ho!

 

1 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *