WIOSKA W DOLNOŚLĄSKIM – RÓŻANA

Różana to wioska w dolnośląskim. Należy do powiatu średzkiego i do gminy Udanin. Niepozorna to wieś, nieduża, cicha i bardzo tajemnicza. Jakby czas się tam zatrzymał w jakimś momencie dawnymi laty i ten moment nigdy nie przestał trwać. Wszystko tam jest bardzo stare, a to co wygląda na nieco nowsze mocno kontrastuje z całością.

Różna - wioska w dolnośląskim

Pojechałyśmy tam, żeby zobaczyć ruiny średniowiecznego kościoła, które dla zainteresowanych tematem są prawdziwą dolnośląską atrakcją. To właśnie te resztki świątyni zwabiły nas na ten „koniec świata”. Cichy i tajemniczy. Wiosną pachnący bzem i różami.

kwiaty bzu

Ruiny średniowiecznego kościoła

Mało jest o nim informacji, ale wiemy na pewno, że to ruina od czasu wojny trzydziestoletniej. Wtedy to dokonano na niej gwałtu i od tamtej pory ruiny z każdym rokiem stają się ruinami jeszcze bardziej.

Różna - wioska w dolnośląskim

Nie zmienia to faktu, że są piękne i bardzo malownicze. Wabią do siebie takich jak my podróżników, którzy wiecznie szukają tajemnic do odkrycia i artystów, którzy przybywają tu z ołówkami i brystolem lub sztalugami i paletami farb.

Różna - wioska w dolnośląskim

Ruiny kościoła w Różanej to prawdziwy symbol chrześcijaństwa na tych ziemiach.  Pomimo, że los im nieźle dokopał one wciąż trwają i najwyraźniej zawalić się nie mają zamiaru.

Różna - wioska w dolnośląskim

I pozostają świątynią, chociaż zarośnięte są samosiejkami. Nie ma tam ołtarza, nie ma obrazów i kościelnych zdobień. Ale jest świadomość, że w tych murach dawnymi laty wielbiono Boga i to nam wystarczyło, aby w miejscu tym czuć się wyjątkowo. 

Różna - wioska w dolnośląskim

Wioska w dolnośląskim- Różana

Różana na zapisanych kartach historii trwa od 1305 roku. W Różanie podobnie jak w innych wioskach Dolnego Śląska panowali bogacze od najdawniejszych czasów.

Różna - wioska w dolnośląskim

Na przykład w 1512  różanego chłopa batożył Schindel, a w osiemdziesiąt lat później von Mohl z pobliskich Drogomiłowic. W 1680 rodzina von Abschatz auf Zobel rozpoczęła tutaj swoje długoletnie, dziedziczone rządy. W połowie dziewiętnastego wieku Różana trafia w ręce majora D.Von Koschembach’a. Nowy właściciel osiedla się we wiosce i urządza tam swoje gniazdko. Naprawdę nie wiem tego czy buduje pałac, czy też po prostu się do niego wprowadza. Ciężko to z tego miejsca ustalić, ale stawiam na budowę.

Różna - wioska w dolnośląskim

Siedziba rodu von Koschembach

Różana wtedy była wioską z ponad siedemdziesięcioma domami. Przy pałacu znajdywał się folwark. Działała tam szkoła, przedszkole i straż pożarna. Funkcjonował tam niezwykle dobrze wodociąg, który podobno nigdy nie zawodził. Mieli tam też browar i gorzelnię. Nie ma się więc co dziwić, że nowy właściciel w Różanie postanowił się osiedlić wraz z rodziną, a w pałacu rezydować. Było tam wówczas prawie 500 chłopów, których już wprawdzie batożyć się nie dało, ale można było w inny, bardziej cywilizowany sposób wykorzystać jako siłę roboczą do pomnażania majątku. Koschembachrowie nie byli jednak tacy jałowi. Dzielili się odrobinę ze światem swoimi możliwościami. Finansowali po trosze utrzymanie domu starców, który prowadzony był we wiosce.

Różany pałac

Niezbyt był wyszukany, co widać na starych widokówkach. Bryła raczej skromna, położona w otoczeniu niewielkiego parku i dwóch stawów. Jednak elegancki był i delikatny – co łechta mój gust i przywołuje sympatię. Do pałacu, a raczej do jego ruin trafiamy po wcześniejszym rzuceniu okiem na teren dawnego folwarku otoczonego murem oporowym, w którym znajdowały się piwnice. Niesamowite po prostu!

Różna - wioska w dolnośląskim

Różna - wioska w dolnośląskim

Ruiny same w sobie są bardzo trudne do odczytania. Zastałyśmy tam jedynie dwie lub trzy ściany i cegły, cegły, cegły…

Różna - wioska w dolnośląskim

… Rozrzucone po nierównej, rozkopanej powierzchni dawnego terenu, na którym leżały podłogi i stały pałacowe mury nakryte dachem. Za mało zostało już z pałacu, aby bez niemieckiej widokówki można było sobie go wyobrazić. 

Różna - wioska w dolnośląskim

Różna - wioska w dolnośląskim

Oprócz cegieł znalazłyśmy jeszcze wodę. Stawy, które ozdabiały rezydencję. Resztki mostku, który łączył teren pałacu z gospodarstwem. Taki to był mały światek, utrzymywany z folwarku i otoczony zielenią.

Różna - wioska w dolnośląskim

Wszystko to zniknęło prawie wcale z powierzchni ziemi. To co dziś tam zastaliśmy to tylko ruiny, kilkanaście w miarę dobrze wyglądajacych domów, cmentarz i jego kaplica.

156

Różana to wioska w dolnośląskim województwie, która niesamotnie znosiła zawirowania historii. Zajrzyjcie do Uszy na przykład, abo do Karnic. Tam również historia nadal zbiera swoje żniwo w postaci najróżniejszych potyczek z teraźniejszością. I wszystkie one pachną różanymi dziejami… 

 

12 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. S.Tap. napisał(a):

    Różana to pierwsze miejsce zetknięcia się mojej mamy z Dolnym Śląskiem :) .Na początku lat 60-tych, jako młodziutka nauczycielka dostała tam pierwszą pracę, mieszkanie na stancji i przyjechała z Małopolski do tak przecież innego świata…

  2. lidia napisał(a):

    Fascynujący artykuł, tak bogato zdobiony zdjęciami.Swietny styl.I ta tajemniczość

  3. dycha napisał(a):

    ok!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *