SPANIE W SAMOCHODZIE – Czy to w ogóle legalne?

Spanie w samochodzie to temat, który jest niezwykle ważny dla fanów podróży niskobudżetowych. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie odnośnie legalności spania w aucie. W wielu krajach jest ono zabronione. Jak natomiast jest w Polsce? Czy spanie w samochodzie grozi mandatem lub innymi nieprzyjemnościami?
Spanie w samochodzie

Spanie w samochodzie – przepisy prawne.

W polskim prawie nie istnieje nawet cień przepisu, w którym mowa o jakimkolwiek zakazie dotyczącym spania w aucie. Amatorzy cięcia hotelowych kosztów mogą zatem podskoczyć z radości i zacząć pakować pościel do samochodu. Spanie w samochodzie jest tak samo legalne dla kierowców (oraz pasażerów) ciężarówek jak i aut wszelkiej maści nieprzekraczających wagi 3,5 t..

Kwestia samego spania jest zatem wyjaśniona. Pozostaje więc napisać kilka słów o tym czym kierować się przy wyborze miejsca, w którym zaparkujemy samochód celem ucięcia sobie drzemki lub przespania całej nocy. Zacznę od tego czego nam prawnie nie wolno.

Spanie w samochodzie

Konsekwencje prawne spotkają nas zapewne wtedy gdy postanowimy zaparkować samochód na poboczu ekspresówki lub autostrady. W takich miejscach spać nie możemy z bardzo prostej przyczyny – postój w nich jest niedozwolony. Z taką samą sytuacją spotykamy się jeśli chodzi o las. Nie możemy wjeżdżać do niego samochodem, a więc i nie wolno nam w nim spać. W przypadku kontroli trudno byłoby wytłumaczyć policji czy straży leśnej, że nasz samochód przefrunął z położonego nieopodal parkingu do lasu. Oczywiście można zaryzykować wierząc, że nikt nie odnajdzie naszego samochodu pośród zieleni, nie warto jednak ponieważ jest wiele miejsc, w których można kimać bez obaw, że spotkają nas jakieś nieprzyjemności.

Otóż można zatrzymać się na jakimkolwiek ogólnie dostępnym parkingu lub skorzystać z pobocza drogi, na której postój jest dozwolony. Dobrym rozwiązaniem są również miejsca obsługi podróżnych lub parkingi przy stancjach benzynowych lub innych McDonalds’ach położone przy autostradach. Właściwie to właśnie możliwość postoju w danym miejscu kwalifikuje miejsce do tego czy spanie w samochodzie jest tam możliwe czy nie. Jeśli postój jest możliwy – spanie również, jeśli nie ma możliwości postoju – spać tam nie można. Całkiem proste, prawda?

Spanie w samochodzie

Spanie w samochodzie – ważne informacje.

Jak w każdej sytuacji w życiu tak samo podczas rozkładania samochodowych foteli do spania – trzeba najpierw pomyśleć. Jeśli na dworze szaleje siarczysty mróz to spanie w samochodzie może nie być najmądrzejszym pomysłem. Jest tak dlatego, że w takiej sytuacji istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nasz organizm ulegnie wyziębieniu podczas snu. Analogicznie latem trzeba wziąć pod uwagę możliwość przegrzania.

Choć tutaj idealnym kontrargumentem na powyższe uwagi wydaje się być możliwość skorzystania z ogrzewania lub klimatyzacji w samochodzie to kwestia ta nie jest jednak tak oczywista. Otóż jeśli zdecydujemy się na nocleg w terenie zabudowanym to silnik pojazdu musi być wyłączony. W takim wypadku w wielu przypadkach zarówno z klimy jak i ogrzewania pozostają nitki. Poza terenem zabudowanym już jest to możliwe, ale z kolei nie do końca bezpieczne, a więc odradzane przez ogół. Po pierwsze jeśli silnik ciągle pracuje to istnieje możliwość, że spaliny dostaną się do wnętrza samochodu i spowodują zaczadzenie, a po drugie śpiący w samochodzie może zupełnym przypadkiem spowodować, że samochód ruszy z miejsca bez kontroli kierowcy jeśli podczas snu pchnie dźwignię do zmiany biegów. A wtedy to… całkowita klapa. Jeśli więc chcemy trochę zapanować nad temperaturą w samochodzie to należy skorzystać z klimatyzacji lub ogrzewania postojowego, podczas których nie ma potrzeby aby pracował silnik.

Spanie w samochodzie

Spanie w samochodzie – co o tym mówią sami zainteresowani?

Pozwoliłam sobie skorzystać z doświadczeń osób, którym zdarzyło się spędzić noc w samochodzie. Poniżej cytuję ich wypowiedzi.

„Spaliśmy w różnych miejscach w samochodzie i jakoś nie było problemu. Pozasłaniane okna, ludzie skompresowani byle tylko było jako tako wygodnie. Bez najmniejszych problemów. Na stacji benzynowej nawet mijała nas policja i świetnie wiedzieli, ze ktoś tam śpi, ale byli nami bardzo mocno niezainteresowani.”

„Podczas wielu wyjazdów sypiam w aucie i jeszcze z tego tytułu nie spotkały mnie żadne nieprzyjemności. Policja czasami widziała, że śpię w samochodzie, ale nigdy nie zrobiła mi z tego powodu problemów.”

„Silnik wyłączony i miejsce gdzie można normalnie parkować i można spać do woli!”

„Ludzie mają taki sposób na podróżowanie, że dopasowują wnętrze osobówki czy terenówki pod kątem spania w nich. Rozkładają tam materace lub maty samozasysające, pakują się w śpiworki i śpią przy wyłączonym zasilaniu (są auta gdzie jest centralny wyłącznik prądu z akumulatora). Da się śmiało!”

„Nie ma chyba prawa, które stricte zabrania spania w samochodzie i nie kojarzę żadnego znajomego który miałby z tym problem, ale teoretycznie są chyba jakieś regulacje dotyczące bezdomnych i taką osobę w samochodzie może ktoś zinterpretować jako bezdomnego.”

Spanie w samochodzie

„My podróżujemy po Polsce i Europie i nocujemy albo w osobówce albo w busie a’la camper i nigdy nikt się nie przyczepił i nie zwrócił nam uwagi.”

„Ja tam kimałem i w maluchu i w oplu i na na polu i na parkingu i nad rzeczką i nad strumyczkiem, nago i w ubraniu, mandatu nie dostałem.”

„Spać w samochodzie jak najbardziej można, ale lepiej aby kluczyki nie znajdowały się w stacyjce.”

„Działający silnik w czasie postoju przez dłuższy czas jest niedozwolony, więc jeśli śpisz w uruchomionym samochodzie to spodziewaj się mandatu.”

Spanie w samochodzie

Spanie w samochodzie w Polsce jest zupełnie legalne, a więc nie trzeba obawiać się konsekwencji prawnych z tego tytułu. Oczywiście należy dopasować się do innych przepisów, o których mowa była powyżej. Życzę więc spokojnych nocy wszystkim, którzy mają ochotę skorzystać z możliwości spania w aucie!

3 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

7 komentarzy

 1. Tomasz napisał(a):

  W Austrii spać w aucie nie wolno. O czym dowiedzieliśmy się w Wiedniu w środku nocy gdy Policjanci zapukali w szybę ;)
  To że silnik nie pracował i kluczyki nie znajdowały się w stacyjce nie miało żadnego znaczenia.

 2. Krzysztof napisał(a):

  Do Tomasz. Skończyło się poinformowaniem przez policjantów czy mandatem ?

 3. Marcin napisał(a):

  W których krajach Europy można spać w samochodzie, a w których nie można?

 4. Marcin napisał(a):

  W których krajach Europy również można spać w samochodzie?

 5. Kasia WU napisał(a):

  Próbuję znaleźć listę krajów w UE, w których można spać w samochodzie… ale wójek Google jest trochę bezsilny… Dysponujesz taką listą?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *