GDZIE WARTO POJECHAĆ NA KUBIE? 10 miejsc godnych uwagi.

Wybierasz się na Kubę, ale wciąż nie wiesz co chciałbyś zobaczyć? Nic dziwnego! Kuba to fascynujący kraj, z którego ciężko wybrać top10 najlepszych miejscówek. Takie działanie wydaje się być operacją bez znieczulenia na pięknie tego państwa, ale jak człowiek ma tylko dwa tygodnie na poczucie kubańskiego klimatu to nie ma przebacz i wybrać coś trzeba! Gdzie warto pojechać na Kubie? Jest kilka miejsc, które wrosły mi się w pamięć. Przejechałam większość kubańskich prowincji, zawitałam w największych miastach na wyspie i w kilku wioskach. Przed Wami kilka miejsc, które ja uważam za godne polecenia!

kubańska flaga

1. Güines – miasteczko leżące na południowy wschód od Hawany.

W tym miasteczku bycie Kubańczykiem nie jest wystawione na sprzedaż. Nikt nie skacze dookoła turysty, bo zazwyczaj ich tutaj brak. Co prawda gdy już pojawi się na ulicy ktoś o nienaturalnie białej skórze to budzi sensację. Jednak jest to zupełnie inny rodzaj zainteresowania od tego, który można odczuć na przykład w Hawanie. W Güines życie płynie powoli i nie jest oznaczone jako atrakcja turystyczna. Jeśli więc zależy Ci na tym by móc poobserwować kubańskie życie od zaplecza to jedź właśnie tam! Jasne, że możesz równie dobrze pojechać do Varadero, które jest jednym z największych kurortów na Karaibach, ale tam z pewnością więcej jest komercji aniżeli kubańskiego klimatu.

Güines zostało założone w 1737 roku przez Hiszpanów i to właśnie do niego doprowadzono pierwszą linię kolejową ze stolicy w pierwszej połowie XIX wieku. Kiedy byłam w miasteczku spotkałam między innymi tamtejszą młodzież podczas przerwy w szkole. Dzieciaki chętnie pozowały do zdjęć w swoich mundurkach. Wypytywały o moje pochodzenie i opowiadały o swoich rodzinach.

kubańska młodzież

gdzie warto pojechać na Kubie?

2. Ruiny kościoła w Trynidadzie.

Nie spodziewaliście się chyba, że podaruje sobie polecenie jakiś ruin? Skoro po Dolnym Śląsku bez przerwy włóczę się po miejscach, które grożą rychłym zawaleniem to i na Kubie nie mogłabym się powstrzymać! 

Ruiny kościoła w Trinidadzie to jedno z tych miejsc, które od razu rzuca się w oczy. Nieopodal kościoła jest park, w którym lubią przesiadywać miejscowi.  Świątynia pomimo swojej surowej i zrujnowanej formy wydaje się być bardzo elegancka. Ciężko powiedzieć kiedy zdobiła miasto bardziej – dawnymi laty czy obecnie. Rzecz jasna to jedna z tych niekomercyjnych atrakcji Trinidadu. Jest ich tam wiele, a więc nie powinno się pominąć tego miasta podczas podróży po Kubie.

spalony kościół w Trynidad

Trynidad zabytki

3. Gdzie warto pojechać na Kubie? Na balety do Sancti Spiritus!

…albo gdziekolwiek indziej, ale byleby na balety. Impreza w jakiejkolwiek Casa de la Musica będzie niezapomnianym przeżyciem. Ja uważam, że Kubańczycy zanim nauczyli się chodzić już potrafili tańczyć. Nie dajcie się zwieść gdy jakaś starsza osoba poprosi Was do tańca – taka osoba może robić to zdecydowanie lepiej od Was! Kubańczycy czują muzykę całym ciałem. Bawią się, wyginają i bez przerwy uśmiechają. Kiedy tańczą można zaobserwować pełnię szczęścia na ich twarzach. Jeśli więc wciąż zastanawiasz się gdzie warto pojechać na Kubie to zanotuj sobie, że koniecznie na jakieś tańce!

salsa na Kubie

4. Powieje grozą, ale… pójdź na kubański cmentarz.

W różnych krajach różne tradycje różnie wyglądają. Podróżowanie to nie tylko odhaczanie niebieskim długopisem kolejnych miejsc polecanych przez przewodnik. Podróże to również poznawanie kultury i zwyczajów. Warto więc będąc w jakimś kraju przejść się do lokalnej jadłodajni, w której turyści jadają z rzadka czy napić się piwa w miejscowej mordowni. Warto też przemyśleć uczestnictwo we mszy świętej czy spacer po cmentarzu. To ostatnie może wydawać się z lekka makabryczne, ale nic bardziej mylnego. Po prostu jest to jakiś rodzaj obcowania z kulturą. Nikogo nie dziwi gdy ktoś jedzie do Meksyku aby uczestniczyć w święcie zmarłych, a więc przechadzka po kubańskiej nekropolii też nie powinna.

kubański cmentarz

kubański cmentarz

5. Castillo de San Pedro de la Roca – twierdza na peryferiach Santiago de Cuba

Twierdza nazywana jest również Castillo del Morro. Powstała z początkiem XVII wieku. Za jej zaprojektowanie odpowiedzialny jest Włoch Giovanni Bautista Antonelli. W kilka dziesiątek lat od swojego powstania została zniszczona przez wojska angielskie, ale już niedługi czas potem została podniesiona z gruzów. Budowla posiada skomplikowany układ zwodzonych mostów. Pełno w niej klatek schodowych i wąskich przejść.

Warownia znajduje się na wzniesieniu i robi niesamowite wrażenie. Ponadto z wysokości, na której się znajduje rozciąga się nieziemsko piękny widok!

Castillo de San Pedro de la Roca

Gdzie pojechać na Kubie?

6. El Yunque –  szczyt o wysokości 575 m n.p.m. w paśmie górskim Sierra del Purial.

El Yunque znajduje się kilka kilometrów od miasta Baracoa. Gdzie warto pojechać na Kubie? Właśnie tam! Góra ma specyficzny kształt i wabi na swój szczyt turystów z całego świata, choć jej wysokość jest niepozorna. O tej gorze pisał sam Kolumb w swoich dziennikach. Niestety – nie byłam na jej szczycie. Kiedy była w Baracoa dopadło mnie okropne zatrucie pokarmowe. Podjęłam co prawda próbę wejścia na El Yunque, ale musiałam mimo wszystko zrezygnować. Do dziś nie mogę sobie tego darować. Mimo wszystko umieszczam tę górę w moim top10 jako piękny element kubańskiego krajobrazu.

El Yunque

7. Droga do Cayo Coco – oto gdzie warto pojechać na Kubie!

Niedaleko miasta Moron jest wyspa Cayo Coco. Wyspa swoją nazwę zawdzięcza występującym na niej ibisom białym, które są również nazywane ptakami kokosowymi. Cayo Coco łączy z główną wyspą rodzaj mostu, czy raczej wału, który został sztucznie usypany. Wysepka słynie z luksusowych ośrodków wypoczynkowych i innych rzeczy, na które mnie nie stać. Byłam jednak ciekawa samego wału, który ciągnie się praktycznie w środku oceanu przez ponad dwadzieścia kilometrów. Widok to niesamowity i uczucie niezwykłe gdy stoi się na wąskim pasie lądu pośród wielkiej wody. 

droga do cayo coco

droga do cayo coco

8. Przedmieścia Vinales na Kubie.

O ile samo Vinales zrobiło na mnie raczej marne wrażenie, o tyle jego przedmieścia zauroczyły mnie bez reszty. Plantacje tytoniu, rudo-brązowa ziemia i niesamowite formacje skalne. Plantacje kawy i pięknie wpasowujący się w krajobraz Kubańczycy na koniach. Jedno z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych miejsc, które odwiedziłam. Będąc w Vinales warto wyjść poza jego komercyjną strefę i pospacerować z naturą pod ramię na peryferiach miasta. 

vinales na Kubie

vinales na Kubie

9.  Dom rumu i cygar w Hawanie.

Znajduje się w samym centrum Hawany. Jest to coś na wzór muzeum połączonego ze sklepem. Z pewnością nie jest to miejsce, które powstało z myślą o mieszkańcach Kuby. Dom rumu i cygar powstał bardziej ze względu na turystykę. No bo co jest bardziej kubańskiego od rumu i cygar? W środku jest możliwość degustacji konkretnych trunków. Można zakupić najlepszy rum i cygara. We wnętrzu panuje piękny zapach i bardzo miły klimat.

dom rumu i cygar w Hawanie

dom rumu i cygar w Hawanie

10. Teatr w Santa Clara.

Jednym z miejsc, które można potraktować jako odpowiedz na pytanie „Gdzie warto pojechać na Kubie?” jest teatr przy głównym placu w Santa Clara. To jeden z wielu przykładów architektury kolonialnej na Kubie. Teatr jest nieprzeciętnie piękny. Pachnie w nim historią i sztuką. Stare krzesła, wytarte deski podłóg i piękne freski na sklepieniu. Warto tam zajrzeć.

teatr w Santa Clara

To tylko kilka spośród wielu miejsc na wyspie, które warte są tego by do nich pojechać. Gdzie warto pojechać na Kubie? Najlepiej spędzić tam kilka miesięcy i zobaczyć wszystko! Jestem po uszy zakochana w tym kraju. Dlatego też wybór top10 godnych uwagi miejsc był dla mnie wielkim wyzwaniem. Mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie!

 

 

 

 

6 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *