OPUSZCZONY KOŚCIÓŁ – świątynia bez pasterza

Opuszczone kościoły wydają się być trochę jak ludzie z pasją, którym odebrano cel życia. Przeważnie są to budowle zrujnowane albo poważnie zaniedbane. Często też tuż obok nich funkcjonują  domy modlitwy, w których zbierają się wierni.  Mury świątyń bez pasterza są świadkami tych praktyk religijnych. Gdyby te opuszczone kościoły miały ludzkie uczucia zapewne było by im przykro i czuły by zazdrość.

Piersno – Opuszczony kościół ewangelicko – augsburski.

Panorama 4

W tej małej wiosce na Dolnym Śląsku (powiat średzki) stoi kościół, który w swojej skromności i niewielkich gabarytach nie zwraca na siebie uwagi,  bo wygląda jak stodoła. Niewielka budowla dziś jest pomieszczeniem gospodarczym z walącym się strychem, ale kiedyś jej przeznaczenie było bardziej wzniosłe. Był to dom modlitwy, którego początki sięgają roku 1335. Jego losy na przemian splatały się z z katolikami i ewangelikami. Służył tym, którzy akurat go w danym czasie przejęli. Ale nie jest tu mowa o tym budynku, który widzimy na zdjęciu, ponieważ pierwszy kościół spłonął w pierwszej połowie XIX wieku, a na jego fundamentach wybudowano ten oto, dziś opuszczony kościół dobudowując do niego wieżę, po której dziś nie ma ani śladu. W Piersnie znajduje się też inny dom modlitwy. To kościół katolicki  św. Michała Archanioła. To kościół, w którym regularnie odbywają się nabożeństwa.

Zawonia – Kościół ewangelicki z 1800 roku.

568

To murowany kościół jednonawowy z pięknie prezentującą się wieżą. Należał do Ewangelików. Podobno po drugiej wojnie światowej przestał funkcjonować jako dom modlitwy i wykorzystywano go jako magazyn. W ostatnich czasach zaadoptowany został na salę widowiskową. To, że budynek ma opiekuna zapewne sprawiło, że jest w niezłej kondycji. Być może nawet doczeka się gruntownego remontu. Niestety od lat w jego wnętrzu nie zbierają się ludzie aby wspólnie się modlić. Nie jest więc to opuszczony kościół, a kościół bez pasterza. W Zawoni ludzie modlą się wspólnie w innym miejscu. W przepięknym, wyremontowanym,  barokowym kościele św. Jadwigi.

Mieczków – opuszczony kościół czy spichlerz zbożowy?

673

W XIX wieku w Mieczkowie (powiat średzki) wybudowano kościół, który miał służyć społeczności ewangelickiej. Po II wojnie światowej niemiecka ludność opuściła ziemie Dolnego Śląska i Boga zaczęto tu czcić nie po ewangelicku, ale po katolicku. Parafia, której domem modlitwy był ten oto opuszczony kościół przestała funkcjonować. Budynek zamieniono w magazyn zbożowy. Zniszczenia, których wtedy dokonano wydają się być nieodwracalne. Dziś kościół ma dwa poziomy i nadal pachnie w nim zbożem. Z wyposażenia nie zachowało się nic – nie licząc przepięknego, ozdobnego drewnianego sufitu. Wejście na wieżę nie jest niemożliwe, ale bardzo niebezpieczne. Można by nawet rzecz, że jest karkołomne. Wiemy to na pewno, ponieważ odważyliśmy się wdrapywać tam po spróchniałych drabinach. Tuż obok w drugim kościele co niedzielę wierni biorą udział we mszy świętej prowadzonej po katolicku.

Kuźniczysko – Drewniany kościół ewangelicki 

Kuźniczysko

Dziś pomimo opuszczenia i zaniedbania to prawdziwa perła wśród opuszczonych świątyń, które odwiedziliśmy. Mowa tu o kościele w Kuźniczysku na Dolnym Śląsku (powiat trzebnicki) Jego wnętrze jest w dużo lepszym stanie niż można sobie wyobrazić patrząc na niego z zewnątrz. Dziś to kościół katolicki Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Wybudowano go w XVIII. Z wyposażenia świątyni nie wiele zostało, ale i tak jest niesamowita. Spędziliśmy tam kilka godzin węsząc w zakamarkach. Wieża jest całkowicie nie do użycia, ale po kościelnym wnętrzu można poruszać się bez obaw nawet na wyższych partiach.  Mamy szczerą nadzieję, że to cudo doczeka się gruntownego remontu.

Goszcz – kościół Reichenbach’ów

Goszcz

Opuszczony kościół w Goszczu (powiat oleśnicki) jest wpisany na listę zabytków. Nie jest remontowany ale za to solidnie zabezpieczony w chwili obecnej. Nawet mysz nie przeciśnie się do jego wnętrza. Wszystkie wejścia są zaryglowane i zamurowane. Późnobarokowy kościół należał do   rodziny Reichenbach’ów. W jego wnętrzu, w sarkofagach spoczywali członkowie tej rodziny. Ich szczątki zostały zbezczeszczone. Dziś nie ma już tam po nich śladu, ale z pewnością pamiętają je ci, którzy niegdyś imprezowali w opuszczonej świątyni.  Dziś kościoła mocno się strzeże, ale wydaje się, że jednak nieco za późno.

Piotrowice – ewangelicki opuszczony kościół 

Piotrowice

W Piotrowicach dziś nie wiele zostało po wspaniałym majątku dawnych właścicieli. Zdziczały park krajobrazowy, w którym stoi grobowiec w kształcie piramidy, pomnik Bismarka, kilka stawów i budowli gospodarczych.  Wśród zabytków przeszłości odnajdujemy tam również ten skromny opuszczony kościół, który również należał do Ewangelików. Budowla pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Podobno po wojnie użytkowany był po świecku. Dziś to niedostępna ruina. Nigdy nie udało nam się wejść do środka. Ale może już niebawem wszystko się zmieni. Jesteśmy pełni nadziei,  ponieważ dostaliśmy wiadomość od naszej czytelniczki o tym, że kościół objęty jest planem remontu.

Lubiąż – Kościół św. Jakuba

Lubiąż

Lubiąż słynie ze swojego zespołu klasztornego. Ogromnych rozmiarów kompleks budowli sakralnych często oszałamia turystę, który widzi to wszystko po raz pierwszy. My dziś jednak zajmujemy się jedynie małą częścią tego architektonicznego cudu, mianowicie wkomponowanym w założenie klasztorne kościołem św. Jakuba. Mało kto wie, że to pierwsza świątynia Lubiąża. Jej początki sięgają XIII wieku. Były to czasy za nim przybili tam Cystersi. Kilka wieków później na miejscu starego kościoła w XVII wieku wybudowano nowy kościół. Ten, który dziś tutaj prezentujemy ma fotografii. Po 1810 roku Prusy przejęły klasztor i uczyniono z kościółka arsenał. Następnie został oddany do użytku Ewangelikom. Po drugiej wojnie światowej wyposażenie świątyni zostało rozgrabione, a teraz cóż… kościół wygląda marnie i podobnie jak we wcześniejszych przykładach pozbawiony jest swojego pasterza. Nie opuścił go jedynie konserwator zabytków, który zapewne odwiedza go jako jedyny wierny.

Ziębice – opuszczony kościół, który stał się halą sportową

Ten opuszczony kościół w Ziębicach dosłownie przyciągnął nas do siebie. Będąc w okolicy zwróciliśmy uwagę na jego wieżę. Jest niezwykłą w kształcie i przypomina nieco latarnię morską. Nie mogliśmy się oprzeć temu wrażeniu i podeszliśmy bliżej. I tak własnie natrafiliśmy na ten obiekt sakralny. Kościół ten – jak napisano na tablicy zawieszonej na jego murach zewnętrznych – zajął miejsce dawnej rezydencji książęcej. Wybudowano go w 1797 roku, a jego budowa trwała jeden rok. Dziś dawna świątynia jest halą sportową…

opuszczony kościół w Ziębicach

Kościół św. Trójcy – Legnickie Pole 

Kościół ten nie jest opuszczony w sensie dosłownym, gdyż mieści się dziś w jego murach muzeum Bitwy Legnickiej. Ale mówimy tutaj o świątyniach bez pasterza, więc obiekt ten jak najbardziej pasuje do poruszanego tu tematu. Kościół wzniesiono około XIV w. Wcześniej w tym miejscu stała kaplica, którą ufundowała św. Jadwiga. Uczyniła to przez wzgląd na to, że własnie w tym miejscu odnalazła zwłoki swojego syna – księcia Henryka, zwanego Pobożnym, który poległ tu w walce z Mongołami w 1241 roku. Początkowo kościół ten należał do braci benedyktynów, ale już w 1535 świątynia ta służyła ewangelikom, bo nastały czasy reformacji. I trwało to do roku 1945. Dopiero w roku 1961 kościół został bez pasterza i stał się muzeum.

opuszczony kościół - legnickie Pole

11 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. Bartek napisał(a):

  Czy jakiś z tych kościołów jest bez właściciela

  • Aneta Aneta napisał(a):

   Nie sądzę aby te nieruchomości były niczyje. U nas w kraju nie ma nawet metra ziemi niczyjej, więc i każda z tych budowli z całą pewnością do kogoś należy. Mogą należeć do gmin, albo osób prywatnych.

 2. brzydkiburak napisał(a):

  zrobi sie w nich dyskoteki i nic sie nie zmarnuje ;)

 3. Rodzanica napisał(a):

  Kościół Ewangelicki w Bolkowie w , którym była później sala gimnastyczna, w tej chwili otwierany jest raz do roku podczas Castle Party

 4. Alicja Gielec napisał(a):

  Szkoda , że takie piękne zabytki tak niszczeją …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *