POLOKNA GNIEZNO – Śladami przeszłości.

Jakiś czas temu byłam w Gnieźnie. Nastawiałam się najbardziej na zwiedzanie zabytków sakralnych pierwszej stolicy Polski. Wiecie jednak jak jest… Miejsca, których świetność już dawno przeminęła z wiatrem, niezwykle mocno przyciągają moją uwagę. Tak było wtedy. Zamiast zająć się Katedrą Gnieźnieńską włamałam się na teren dawnego Polokna Gniezno. Kilka budynków, których czas nie oszczędził nawet na tyle, aby mogły dać schronienie bezdomnym. Ruina z przeciekającym dachem i schodami, które nie zachęcają by po nich stąpać. 

Polokna Gniezno – kilka słów o historii…

Zakład Stolarsko-Budowlany „Stolbud Gniezno” powstał z końcem drugiej wojny światowej. W skład kompleksu wchodziły między innymi budynki administracji, hale montażowe, które wyposażone były we własną bocznicę kolejową i sklep firmowy.

polokna gniezno

polokna gniezno

Początkowo przedsiębiorstwo było własnością państwa. Następnie przerodziło się ono w spółkę pracowniczą „Polokna”. Przez pewien czas firma funkcjonowała całkiem nieźle.

polokna gniezno

polokna gniezno

W roku 2000 Polokna Gniezno zakończyło swoją działalność. Przez kilka lat pieczę nad nim sprawowała ochrona, ale i jej z czasem zabrakło więc kompleks szybko został splądrowany przez szabrowników i złomiarzy.

polokna gniezno

polokna gniezno

Efektem takich działań była coraz większa dewastacja budynków. Ten, w którym kiedyś mieściły się biura otoczony został zagruzowanymi halami i niszczejącymi pustostanami. Miejsce powoli zaczyna zamieniać się w widmo i zapewne niedługo zostanie zrównane z ziemią. Miałam jednak okazję je  zobaczyć, póki jeszcze jest.

polokna gniezno

polokna gniezno

Czy budynki nadal tam stoją? Nie mam pojęcia. Miejsce to odwiedziłam kilka lat temu. Wszystko tam wyglądało na srogo grożące zawaleniem, a więc niewykluczone, że zostało przeznaczone do rozbiórki. Jeśli artykuł czyta ktoś kto mieszka w Gnieźnie to proszę o podzielenie się w komentarzach tym, czy opisywane budynki nadal istnieją. To niezwykle uzupełni ten wpis.

Opuszczone miejsca znikają z powierzchni ziemi podobnie jak Pstrąże – opuszczone miasto w Polsce. Z jednej strony jest to rodzaj eliminacji zagrożenia w postaci spadających cegieł, z drugiej jednak – burzenie historii. Dlatego cieszę się, że od lat prowadzimy archiwum, w którym można odnaleźć wiele miejsc, które prędzej czy później znikną. 

1 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *